Bir arama motoru optimizasyonu stratejisi uygulamak, genellikle yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu sorunları bilmek onları ne zaman ve nasıl düzeltmeniz gerektiği konusunda size büyük kolaylıklar sağlar.

Teknik SEO, birkaç kritik alana odaklanır: tarama, indeksleme ve içerik türlerini tanımlama.

Bozulmuş Linkler

Bozuk linkler sitenizin sağlıklı taranmasının önündeki büyük sorunlarda bir tanesidir. Tıklandığı zaman herhangi bir sayfaya çıkmayan ve 404 Hatası veren bağlantılar bozuk bağlantıdır, yani kırık linktir. Kırık linklerin oluşmasının birkaç nedeni olabilir.

En yaygın olanı ise sayfanın yayından kaldırılmış olması ya da sayfanın URL yapısının değiştirilmesidir.

Web sitenizde bulunan kırık linkleri deadlinkchecker gibi ücretsiz araçlarla belirleyebilir ve düzeltebilirsiniz.

Site Haritası (Sitemap)

Her ne kadar sıralama faktörü olmasa da sitenizdeki bağlantılar için arama motorlarına bir yol haritası çizer. Bunu bir navigasyon gibi düşünebilirsiniz.

Tarama botlarının sitenizi sağlıklı şekilde taraması için site haritasına ihtiyacınız vardır. Site haritası, web sitenizdeki tüm URL adreslerinin içeriside olduğu bir dosyadır. Bu dosya sayesinde arama motoru botları sitenizi rahatlıkla tarar ve tarama bütçenizde boşa harcanmamış olur.

Yönlendirmeler

Yayından kalkmış ya da bağlantısı değiştirilmiş sayfalarınızı (kırık linkler) mutlaka ilgili kategori veya içeriklere yönlendirmelisiniz. Yukarıda kırık linklerin öneminden bahsettik. Bu linkleri tespit ettikten sonra yapmanız gereken şey, eğer yayından kaldırılmış sayfayı tekrar yayına almayacaksanız bu sayfaları 301 kalıcı yönlendirmesi ile ilgili bağlantıya yönlendirmelisiniz.

Robots.Txt

Robots.txt dosyaları arama motorlarına hangi sayfaların taranıp taranmayacağı konusunda komut veren dosyalardır.

Sitenizin kök dizininde mutlaka robot.txt dosyası olmalıdır. Sitenizde robots.txt dosyası olup olmadığını tarayıcıda “siteadi.com/robots.txt” yazarak öğrenebilir ve olası hataları düzeltebilirsiniz.

URL Optimizasyonları

Sitenizdeki sayfaların adreslerini oluşturan URL’ler SEO dostu olmalıdır. SEO dostu URL yapısı ise şekilde olmalıdır: “https://seosefi.com/seo-nedir”

URL yapınızı oluştururken Türkçe karakterlere yer vermemelisiniz.  URL uzantıları kısa, net ve akılda kalıcı olmalıdır. Kelimeler arasında mutlaka orta tire “-“ işareti olmalıdır.

Sayfa Açılış Hızı

Dünyadaki en sabırsız varlıklar insanlar olduğu için ve her geçen gün dikkat düresi azaldığı için yeterince hızlı olmalısınız. İnternet kullanımının yaygınlaştığı ve gün geçtikçe daha hızlı olduğu günümüzde yarım saniyelik gecikmelerin bile sayfayı terk etme oranını ciddi şekilde artırdığını bilmenizde fayda vardır.

Kullanıcı deneyimine önem veren arama motorları, kullanıcıların hoşuna gitmeyen hiçbir konuyu atlamazlar. Bu nedenle web siteniz yeterince hızlı olmalıdır.