Google ™ index sisteminde değişikler yapıldığını duyurdu. Yeni değişikliğe göre indexler artık sitelerin mobil versiyonu üzerinden alınacak ve sıralamalarda buna bağlı olarak yapılacak. Mobil internet trafiğinin daha popüler olmasıyla sıralamaları daha verimli hale getirmek için böyle bir değişiklik yapıldığı söylendi.

Google ™’dan yapılan resmi açıklama;

Günümüzde çoğu insan aramaları artık mobil cihaz kullanarak yapıyor. Buna rağmen Google ™ mobile taramalarında arama alaka düzeyini değerlendiremiyor masaüstü verilerine göre sıralamalar oluşturuyordu. Bazı durumlarda masaüstü içeriği, mobil sayfa içeriğinden daha fazla olabiliyordu. Bu gibi durumları içerik taraması yapılamadığı için sıralama değerlendirmesinde kullanamıyorlardı.

Sonuçların daha verimli olması için mobil dizin sistemi test edilmeye başlandı. Artık taramalar mobil sayfalardan yapılarak site sıralamaları yapılandırılacak, sitenizde kullanılan içerik, veriler ve snippet (zengin kartlar)

mobil taramalarda algılandığı gibi yapılandırılacak ve masaüstü sıralamalarına da mobil taramalarda dizine eklenen veriler kullanılacak. Bu aşamaya kadar sıralama algoritmasında değişiklik yapılmadı tek fark taramalar masaüstü yerine sitenizin mobil versiyonu üzerinden yapılması olacak.

Bunun dizine ekleme sisteminde önemli bir değişiklik olduğunu biliyoruz ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Önümüzdeki aylarda küçük testlerimize devam edeceğiz ve bunun sıralama harika bir şekilde yansıdığını gördüğümüzde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Henüz bu yeniliğe tam anlamıyla geçmeden web yöneticilerinin hazırlanmasına yardımcı olacak birkaç önerimiz var.

  • Eğer responsive site veya dynamic servis sağlayan bir siteniz varsa masaüstü ve mobil versiyona eşdeğer içerik sağlamaktadır. Bu nedenle herhangi bir değişiklik yapmamalısınız.
  • İçerik ve veri yapılandırmasının, bilgisayar ve mobil’de farklı olduğu bir siteniz varsa değişiklikler yapmayı düşünmelisiniz.
  • Hem masaüstü hemde mobil sürüm için yapısal işaretleme sağladığınızdan emin olun.

Yapısal veri aracında masaüstü ve mobil URL adreslerini test ederek veri yapılandırmasını karşılaştırıp eşdeğerliğini doğrulayabilirsiniz.

  • Mobil versiyona Google ™ bot’un erişebildiğinden emin olmak için robots.txt test aracını kullanın.
  • Siteler canonical bağlantılarını değiştirmek zorunda değildir. Sonuçlar yapılan aramaya göre masaüstü veya mobil olarak cihaza göre sıralanacaktır.
  • Search Console’da sadece masaüstü siteleri doğrulayan bir siteye sahipseniz, mobil sürümünü de ekleyerek doğrulayın.
  • Sadece masaüstü uyumlu bir internet sitesine sahipseniz içerikleriniz dizinlere eklenmeye devam edecek ancak indexlemeyi bir mobil kullanıcısı olarak indexlenecek.
  • Eğer bir mobil arayüz hazırlıyorsanız tamamı bitene kadar kullanıma sokmayın, eksik ve hatalı taramalar yerine masaüstü versiyondan index alması daha iyidir.

Sorularınız olursa Google ™ webmaster forumlarından veya alt alanda bulunan yorum bölümü ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. . Bu değişikliğin biraz zaman alacağını bildirmekte fayda var. Güncellemeyi yakından takip ederek, gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.