Akıllı telefonlar giderek yaygınlaşıyor ve kullanım oranlarının artması ile birlikte internet kullanımının büyük bir bölümü mobil aramalar üzerinden gerçekleşiyor.

Pc üzerinden yapılan aramaların oranı giderek düşüyor! Günün her anında, internet ağının bulunduğu her platformda, telefonla internete girip haber okuyan, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan, sosyal medyada dolaşanların sayısı giderek artıyor. Mobil kullanımın artması ile birlikte mevcut internet sitesi sahiplerinin, mobil SEO Optimizasyonunu çok iyi yapması daha geniş kitlelere ulaşmak adına kaçınılmaz oldu.

Google yaptığı son duyuruda mobil SEO önemini bir kere daha vurguladı. Artık masaüstü sürümü yerine, mobil sürümü kalitesine göre sıralama belirlenecek. Eğer mobil uyumlu, hızlı ve kullanıcı dostu bir siteye sahipseniz iyi bir sıralama elde etmeniz kaçınılmaz olacak. Sizde web sitenizin Google’ın mobil dostu testinden geçmesi adına yeni adımlar atmak istiyorsanız; bir kere daha SEO çalışmalarınızı gözden geçirmenizde fayda var diyor ve bu konuda neler yapılabilir sorusunun yanıtına geçiyoruz.

Mobil SEO Nedir?

Hedeflediğiniz müşteri kitlenize doğru zaman ve doğru yerde ulaşmanız adına, iyi bir deneyim sunmanızı sağlamak için, mobil SEO yapılandırması olmazsa olmazlarınız arasında yer alır. Mobil SEO uygulaması; web sitesi sıralamanızı en iyi konuma getirmek için, ekran boyutları farklı mobil cihazlara göre, site görüntünüzü uygun hale getiren bir web sitesi sıralama aşamasıdır.

Masaüstü trafiğini geride bırakan mobil trafiği ile geniş kitlelere ulaşmak için, mobil SEO stratejisi kaçınılmaz görünüyor. Sitelere mobil üzerinden giriş yapan ziyaretçiler için mobil optimizasyon, kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunar. Sitenin akıllı telefon ve tabletlerde sayfa tasarımı, sayfa hızı, yapısı ve haritası gibi kolay kullanıma sahip olması, daha çok ziyaretçi çekeceğinden, Google bu durumu mobil dostu testinde olumlu değerlendirecektir.

Web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilip edilmediğini öğrenmek için; Google mobil uyumluluk testi aracını kullanabilirsiniz.

Mobil Anahtar Kelimeniz Önemli

mobil anahtar kelime

Kullanıcıların telefonla arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeler ile, masaüstü bilgisayarlardan yaparken kullandıkları anahtar kelimeler farklıdır. Zaman kısıtlamasından dolayı, daha kısa ve hızlı ulaşmalarını sağlayacak kelimeler tercih edilir. Bunun için harika bir strateji geliştirmeniz gerekecektir.

Google arama konsolu üzerinden kolaylıkla bu konuda yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta; analiz kısmından mobili seçmek olacaktır.

İçerik

Mobil internet kullanıcıları, genellikle şişirilmiş metinleri tercih etmezler ve görselliğin ön planda olduğu kısa ve öz cümlelerden hoşlanırlar. Bunun için sitenizde paragraflarınızı dört cümle arasında tutarak, uzun sıkıcı bir sayfa izleniminden kurtulabilirsiniz. Kullanılan metnin tasarımı ve kullanımı, sitenizin başarısında büyük önem taşır. İçeriği oluştururken listeler ve başlıklar kullanarak, mobil kullanıcıyı bilgiye doyurup memnun edebilirsiniz.

Zamanı az olan kullanıcıları hesaba katarak daha özlü cümleler ile anahtar kelimelerin yer aldığı içerikler tercih etmelisiniz. Uzun paragraflı içeriklerinizi okurken kulanıcının sıkılmasını önlemek için sayfa yapısının estetiği ve akıcılığı önemlidir. Kullanıcınızın yazıyı görür görmez siteden ayrılıp gitmesini önlemek için videolar, resimler, maddeler ile görünümü zenginleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Mobil SEO Tasarımınız ile Fark Yaratın

mobil uyumlu tasarım

Sitenizin mobil üzerinden basit ve bir o kadar kullanışlı şekilde görünmesi için, en iyi tasarımı tercih etmelisiniz.

Mobil dostu kullanıcı deneyiminde en etkili faktörlerden olan site mimariniz için, birkaç ipucu verecek olursak:

 • Sitenizi gezen kullanıcıların daha akıcı ve parmaklarını rahat kullanabilecekleri tasarımlar hazırlayın.
 • Siteye eklediğiniz videolarınız ekrana uyum sağlaması için, HTML5 video oynatıcısını kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sitenizdeki içerikleri okumak için ziyaretçilerin yakınlaştırma yapmadan, rahatlıkla okuyabileceği fontları ve pixel’leri tercih edin.
 • Mobil cihaza uyumlu olmayan yazılımlardan uzak durun.
 • Mobil ve masaüstü tasarımlarınızın eşleştiğinden emin olun.
 • Mobil ekranda açılır pencere “pop-up” kesinlikle kullanmayın.
 • En önemli ve görünmesini istediğiniz içeriği mobil ekranın üst kısmına yerleştirin.
 • Mobil siteniz hem Android, hem de iPhone cihazlardan en iyi şekilde görüntülendiğinden emin olmak için küçük testler yapın.

Hız = Mutlu Kullanıcı

Mobil SEO çalışmalarınızda odaklanmanız gereken en önemli şeylerden biri de site performansıdır. Yani, site hızı ne kadar iyi olursa kullanıcı bir o kadar mutlu olacaktır. Mobil interneti kullanarak sitenize giren ziyaretçi, birkaç saniye beklemek zorunda kalırsa vazgeçip başka yerlere gidebilir. Google ve ziyaretçilerin hızlı siteyi sevdiğini aklınızdan çıkarmayın. Sürekli performansı geliştirecek yenilikleri takip edin. Kaliteli hosting kullanarak site hızınızı en üst seviyeye çıkarmak atacağınız ilk adımlardan biri olacaktır.

Cloud Flare Kurulumu yaparak başlayabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Şart

Mobil siteniz kolayca bulunmalı ve hızlı şekilde kullanılmasının yanı sıra, keyifli bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır. Sitenize giren kullanıcılarınızın amacını, neler yaptığını iyi tespit edin ve aradıklarını tam anlamı ile bulmalarını sağlayın.

Bunun için birkaç tavsiyede bulunacak olursak:

 • Butonları hazırlarken her zaman büyük parmakları düşünerek hazırlayın
 • Tıklanabilir alanların arasını geniş tutun
 • Kullanıcı için yararlı ve eğlenceli bir mobil site oluşturun
 • Alt menülerin tıklanmasını sağlayın geçişleri kolaylaştırın
 • Telefon numaranızı ana sayfaya koyarak tıklanabilir şekilde hazırlayın
 • İletişim bilgilerinizi güncelleyin ve doğru olarak yazın
 • Yorum bölümü ekleyin ve kullanıcılardan yorum isteyin

Sesli Arama

sesli mobil arama

Artık insanlar daha kolay erişim için seslerini kullanmaktalar. Bu nedenle içeriğiniz mobil kullanıcıların sesli aramalarına yanıt verecek şekilde hazırlanmalı. Sesli aramalara yanıt verebilmek için içeriğinizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Kullanıcıların herhangi bir sorusuna yanıt verip vermediğini kontrol edin. Bunun için kullanıcıların içeriğinizi bulmak için hangi soruları sorduğunu araştırmanız gerekecektir. Bu konuda mobil SEO uzmanlarımız ile iletişime geçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç

Web siteniz için mobil SEO optimizasyonu artık bir zorunluluktur diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi “UX” ve Arama motorları için hızlı, güvenilir, bilgi içeren mobil siteye sahip olmanız görünürlüğünüzü arttıracaktır. Mobil sitenizin performansını iyileştirmek yeni gelişmelerden haberdar olmak için vaktiniz ve yeterli bilginiz yoksa bu konuda size yardımcı olabiliriz.